MkdNews.com

Македонија

Крцоски: Оспособување на објект за повторно отворање на подрачна единица на СВР Охрид во Мешеишта

  Крцоски: Оспособување на објект за повторно отворање на подрачна единица на СВР Охрид во Мешеишта

„Најдобрите проекти за најдобар развој на општина Дебрца – оспособување на објект за повторно отворање на подрачна единица на СВР

0 comment Read Full Article

Филипче :Денеска добивме од Република Србија 20.000 дози на вакцини

  Филипче :Денеска добивме од Република Србија 20.000 дози на вакцини

Денеска добивме од Република Србија 20.000 дози на вакцини од руската вакцина Спутник В кои ќе бидат наменети за критичните

0 comment Read Full Article

Предложени законски измени, од 1 јули годинава патни исправи со новото уставно име

  Предложени законски измени, од 1 јули годинава патни исправи со новото уставно име

Од 1 јули годинава ќе започне издавањето на новите патни исправи на државјаните на земјава со новото уставно име, предвидува

0 comment Read Full Article

Пристигнуваат Кинеските вакцини, договорот тајна!

  Пристигнуваат Кинеските вакцини, договорот тајна!

Министерот за здравство Венко Филипче го потпиша договорот за кинеските вакцини, деталите се тајна. Македонија ќе добие 200 000 илјади

0 comment Read Full Article

75 нови случаи на Ковид 19, починати 22 лицa

  75 нови случаи на Ковид 19, починати  22 лицa

Во последните 24 часа се направени 726 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 45 -Кавадарци

0 comment Read Full Article

Невработен гинеколог породил жена со царски рез

  Невработен гинеколог породил жена со царски рез

о гинеколошката болница во Битола невработен гинеколог породил жена со царски рез. Директорката на болницата за Сител потврди дека на

0 comment Read Full Article

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива за поништување на Законот за попис

  ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива за поништување на Законот за попис

ВМРО-ДПМНЕ денеска до Собранието ги достави потписите и записниците од иницијативата за донесување  закон за поништување на Законот за попис.

0 comment Read Full Article

Најмногу во Охрид и Прилеп од британскиот сој на вирусот

  Најмногу во Охрид и Прилеп од британскиот сој на вирусот

Министерството за здравство информира дека во лабораторијата на ИЦГИБ-МАНУ во периодот од 1 јануари до 7 февруари, 2021 е утврдено

0 comment Read Full Article

Протест за „Јавна соба“: Ми го споделуваа телефонскиот број и ми бараа дискретни средбички

  Протест за „Јавна соба“: Ми го споделуваа телефонскиот број и ми бараа дискретни средбички

„Јавна соба е доказ дека насилството врз жените има институционална форма и тоа се спроведува од страна на институциите со

0 comment Read Full Article

Судот да даде одговор што се случило на 12 април 2012, бараат семејствата на жртвите од „Монструм“

  Судот да даде одговор што се случило на 12 април 2012, бараат семејствата на жртвите од „Монструм“

Од сите изведени вербални и материјални докази во текот на главниот претрес недвосмилено се докажа дека во дејствијата на обвинетите

0 comment Read Full Article