MkdNews.com

Вести

Бугарски клуб ќе се отвори и во Кавадарци, но со пристојно име

    Бугарски клуб ќе се отвори и во Кавадарци, но со пристојно име

Уште еден бугарски културен клуб ќе се отвори во Македонија, овој пат во Кавадарци на 11 декември, дознава „Плусинфо“. Клубот ќе биде приватен, односно без државна поддршка зад себе, а

0 comment Read Full Article

Здравко Чолиќ откри зошто неговата сопруга поретко се појавува во јавноста

    Здравко Чолиќ откри зошто неговата сопруга поретко се појавува во јавноста

Александра Чолиќ никогаш не се појавува во јавноста, а пејачката конечно објасни зошто е тоа така. Здравко Чолиќ со децении успева да го држи подалеку од очите на јавноста својот

0 comment Read Full Article

Во Охрид се одржува првиот Конгрес на македонските нуркачи

    Во Охрид се одржува првиот Конгрес на македонските нуркачи

Првиот Конгрес на нуркачи во Македонија викендов се одржува во Охрид. Конгресот, кој се одржува во големата сала на општина Охрид, го отвори градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, а настанот

0 comment Read Full Article

Протест на синдикатите пред Собранието, бараат повисоки плати

    Протест на синдикатите пред Собранието, бараат повисоки плати

Синдикалците, во фудбалски жаргон им поделија жолт картон на пратениците. Опомената ја поставија на столчињата кои ги наместија на главната улица пред законодавниот дом. Симболиката беше амандманот кој се најде

0 comment Read Full Article

Предлогот е штетен по македонскиот народ и државност, вели Максим Димитриевски

  Предлогот е штетен по македонскиот народ и државност, вели Максим Димитриевски

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски на својот Фејсбук профил пишува дека францускиот предлог е штетен за македонскиот народ и државност.

0 comment Read Full Article

Карпа од 20 тони виси над браната „Матка“, ЕВН побара да се испита нејзината стабилност

  Карпа од 20 тони виси над браната „Матка“, ЕВН побара да се испита нејзината стабилност

Стојанче Ангелов, директорот на Центарот за управување на кризи, денеска алармираше дека во кањонот Матка над браната има нестабилна карпа

0 comment Read Full Article

Мицкоски бара брзи предвремени парламентарни избори (Видео)

  Мицкоски бара брзи предвремени парламентарни избори (Видео)

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на прес-конференција повика на брзи избори бидејќи, според него, на Македонија во моментот потребна ѝ

0 comment Read Full Article

Георгиески му ја честита победата на новиот градоначалник на Охрид (Видео)

  Георгиески му ја честита победата на новиот градоначалник на Охрид (Видео)

Досегашниот градоначалник на Охрид Константин Георгиески денеска на противкандидатот Кирил Пецаков му го честиташе остварениот резултат во вториот круг од

0 comment Read Full Article

До Собранието досега не е стигната оставката на Заев

  До Собранието досега не е стигната оставката на Заев

Претседателот на Собранието Талат Џафери ќе свика седница за верификација на мандатите на новите пратениците кои треба да ги заменат

0 comment Read Full Article

Двајца полицајци нападнаа гласач во близина на избирачко место во Кочани (Видео)

  Двајца полицајци нападнаа гласач во близина на избирачко место во Кочани (Видео)

Инцидент попладнево се случил на денот на изборите во Кочани. Според видеото до кое дојде екипата на КУРИР се гледа

0 comment Read Full Article