MkdNews.com

Бугарски клуб ќе се отвори и во Кавадарци, но со пристојно име

Бугарски клуб ќе се отвори и во Кавадарци, но со пристојно име
December 03
15:07 2022

Уште еден бугарски културен клуб ќе се отвори во Македонија, овој пат во Кавадарци на 11 декември, дознава „Плусинфо“.

Клубот ќе биде приватен, односно без државна поддршка зад себе, а името ќе биде „Балкански коридор“.

На отворањето ќе присуствува амбасадорот на Република Бугарија во Македонија Ангел Ангелов, а најавено е дека ќе присуствува и министерот за надворешни работи на Бугарија Николај Миликов.

Ова ќе биде трето отворање на бугарски клуб во Македонија, по клубовите „Иван Михајлов“ во Битола и „Цар Борис Трети“ во Охрид.

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.