MkdNews.com

Гаши, претседателот на македонското Собрание!:”Косово е моја татковина“

Гаши, претседателот на македонското Собрание!:”Косово е моја татковина“
June 05
00:50 2024

Претседателот на македонското Собрание, Африм Гаши по новинарско прашање околу тоа дали е запознаен со случувањата во Косово, порача дека Косово е негова татковина, и ги следи процесите во земјата со многу внимание, пренесува ТВ21.

Н: Имајќи во предвид дека вашето потекло е од Косово, колку сте запознаени со случувањата во Косово и со животот на граѓаните на Косово?

„Верувајте, до деведесеттите ние немавме никаква разлика. Кога се поставија административните граници, луѓето родени по деведесеттите можеби и не можат да го разберат ова, но за мене Косово е мојата татковина, местото каде се родени моите родители и сочувствувам со се што се случува во Косово. Нема ниту еден процес, политички, економски или општествен што не го следам таму и го следам со многу внимание, како да сум оттаму“, вели Гаши.

https://www.facebook.com/share/v/4QNDRFQ3VigdoaXc/?mibextid=oFDknk

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.