MkdNews.com

Поранешниот началник на белградската полиција доби 30 дена притвор

Поранешниот началник на белградската полиција доби 30 дена притвор
февруари 14
16:15 2021

Високиот суд во Белград му одреди притвор до 30 дена на поранешниот шеф на полицијата во Белград, Илија Милачиќ, осомничен за откривање на службена тајна.

Судија на претходна постапка му одреди притвор поради опасност тој да го повтори делото за краток временски период, соопшти судот.

Милачиќ и неговиот адвокат имаат право на жалба на оваа одлука до кривичниот вонсудски совет на судот.

Портпаролот на обвинителството Ивана Ракошевиќ за Танјуг прецизираше дека Милачиќ е обвинет за кривично дело според член 98 од Законот за тајност на податоците, сторено во периодот од април 2020 година до денес.

Во зависност од формата, за кривичното дело објавување службена тајна може да се изрече казна затвор од шест месеци до осум години.

Related Articles

0 Коментари

Нема коментари!

Нема коментари во овој момент, сакате да напичите нов?

Напишете Коментар

Само регистрирани корисници може да коментираат