MkdNews.com

Која е жената поради која плаче цел регион – Лилјана од „Тома“

Која е жената поради која плаче цел регион – Лилјана од „Тома“
October 30
15:20 2021

Сите оние кои досега имале можност да го погледнат филмот „Тома“, ќе се сложат дека една од сцените е особено тажна и срцепарателна, а улогата на жената која го расплака регионот и пошироко, ја толкува Паулина Манов. Таа ја игра Лилјана, сопругата на докторот кој го лекува Томо Здравковиќ, а тој ѝ ја посветува песната „За Лилјану“.

Актерката, голема поддршка во се’, добива од сопругот и драмскиот писател Владимир Ѓурчевиќ, со кого има ќерка Мина (12) и син Растко (8). Двојката, која е во брак 13 години, открива дека е многу полесно кога двајцата партнери се занимаваат со уметност. Тогаш постои разбирање на целиот процес, создавање улога, текст, насока. Со оглед на тоа што моето искуство со мажи беше скромно, но многу лошо, непосредно пред да го запознаам Владимир, цврсто решив да го избегнувам машкиот пол и да се посветам на уредувањето на станот кој штотуку го купував. Го забележав Владе на премиерата на претставата „Не се клади на Енглези“. Видов дека е убав, висок, а неговите чевли со чуден, долг каубојски клун ми привлекоа очи. Се запознавме и кога дознав дека е писател, си помислив: „Значи, тој е убав и талентиран“. Разговаравме, ги искажав моите впечатоци за делото што го гледавме и кое тој го напиша, и како што се движеше на другата страна, така и јас го следев, зборувајќи за тоа колку е прекрасен текстот. Набрзо отидовме на афтерпарти, каде меѓу нас се родија првите искри. Имено, околу два и пол отидовме дома, кога почна песната „Слушај љубав како долази“, се погледнавме, се гушнавме и почнавме да играме.

Не ни забележав дека песната заврши, а почна втората – „Слике у оку“ од Луис, кога Влада ми пријде и ми шепна: „Јас ја нарачав песнава“. Си помислив: „Да, затоа тие чевли“, но и „Ах, јас сум сноб, што е важно што слуша човекот“. Во еден момент, се што градеше таа „кул риба“ од КСТ пропадна. Се упативме кон колата и, пред нас бара од 20 метри – ме зема во раце и почнува да ме носи. Во тој момент, бидејќи пиеше многу, изгледаше како да оди по жица. Си помислив: „Ако не падне, тоа е тоа“. И не падна – рече актерката со насмевка на лицето, која не многу по почетокот на забавата со драматургот и сценарист ја доби ќерката Мина, а тој период во животот го смета за најубав. На почетокот по породувањето, се здебелила 30 килограми, а бидејќи долго не работела, следеле емотивни и креативни кризи.

Денес тие се посветени родители на воспитувањето на децата, кое им е најважно. Мина е повеќе од уметнички тип и е фокусирана на општествените науки, додека Растко има инженерски мозок и е многу заинтересиран за археологија.

Кога се жртвуваш за нешто, неминовно е со тоа одрекување да дојде и голема љубов, ваљда сите нормални родители се жртвуваат за своите деца, нема ништо поважно на светот. Растко беше многу млад кога првпат го однесов на стадионот на Црвена звезда да го гледа натпреварот, тој сака спорт и сака фудбал. Мина еднаш беше на кошарка во Пионир, но не и се допадна многу, беше премногу бучно. Имавме намера да ја однесеме во театар да види дел од претставата на Паулина, но потоа почна пандемијата, па ќе чекаме подобри времиња – рече Владимир, а Паулина додаде дека сега е рано да се предвиди што ќе прават децата бидејќи нивните интереси многу брзо се менуваат.

Летово по 25 години актерката ја промени бојата на косата, од црвенокоса стана бринета поради улогата на Лилјана во филмот „Тома“.

Целиот текст на Женски Магазин

Related Articles

0 Comments

No Comments Yet!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Only registered users can comment.